Melbourne-ben történt

Hajrájához érkezett az év első Grand Slam tornája: Melbourne-ben a hölgyeknél Williams-házidöntőt rendeznek, a férfiaknál még csak az egyik döntős ismert.

Williams-házidöntőt rendeznek

Serena és Venus Williams vívja a női döntőt a Melbourne-ben zajló ausztrál nyílt teniszbajnokságon, az év első Grand Slam-tornáján.

A hétszeres GS-győztes, 36 éves Venus Williams honfitársa, CoCo Vandeweghe ellen nyert a négy között, s 14 év után került ismét a fináléba Melbourne-ben.

„Nagyon sokat jelent ez nekem - mindenekelőtt azért, mert ellenfelem nagyon jól játszott. Egész idő alatt védekeznem kellett. Ez több, mint amiről álmodtam” – kommentálta döntőbe jutását az amerikai játékos, aki karrierje 15. GS-fináléjára készülhet.

Ellenfele húga, a második helyen kiemelt, hatszoros Australian Open-győztes 35 éves Serena lesz, aki két sima játszmában, 50 perc alatt verte csütörtökön a nála mindössze egy esztendővel fiatalabb horvát Mirjana Lucsics-Baronit.

„Nem láttam Venus meccsét, de nagyon büszke vagyok rá. Ő a nővérem, aki inspirál, ő jelenti számomra a világot, az életet, számomra ő a minden. A döntővel a legszebb álmunk válik valóra” – fogalmazott Serena Williams, majd hozzátette: „Ő a legkeményebb ellenfelem, senki nem vert meg olyan sokszor, mint ő. Mindegy, mi fog történni, mi már biztosan nyerünk. Biztosan egy Williams nyeri a bajnokságot.”

A szombati finálé lesz kettejük 28. egymás elleni mérkőzése, jelenleg Serena vezet 16–11-re. Legutóbb 2009-ben, Wimbledonban játszottak Grand Slam-döntőt, akkor Serena diadalmaskodott.

Amennyiben most is ő nyeri a döntőt, visszaveszi a világranglista első helyét a német Angelique Kerbertől, aki az idei tornán címvédőként már a nyolcaddöntőben búcsúzott.

Serena Williams pályafutása 23. egyéni Grand Slam-győzelmére hajt, ha sikerül, egyedül lesz rekorder, jelenleg ugyanis a német Steffi Graffal közösen csúcstartó.

Federer a fináléban

A négyszeres bajnok Roger Federer ötszettes mérkőzésen megverte a 2014-es győztes Stanislas Wawrinkát az Australian Open férfi egyesének elődöntőjében, ezzel 2010 óta először, összességében hatodik alkalommal bejutott a melbourne-i Grand Slam-torna döntőjébe.

Az előjelek Federer mellett szóltak, hiszen az eddigi 21 összecsapásukból 18-at megnyert, kemény pályán pedig hibátlan a Wawrinka elleni mérlege (13–0).

Az első játszmában egy brék döntött, Federer 6:5-nél elvette Wawrinka adogatójátékát, és 50 perc után szettelőnybe került (7:5). A második szettben a fiatalabbik svájci 2:3-as állásnál egy ki nem kényszerített hibával ismét elbukta a szervagémjét, ezzel brékhátrányba került, amit nehezen tudott megemészteni, szó szerint kettétörte az ütőjét – ezek után már nem is volt esélye „visszajönni" a játszmába (6:3).

A harmadik szettben Federer dekoncentráltnak tűnt, kétszer is elveszítette az adogatójátékát, amit fogadóként nem tudott kompenzálni (1:6). A negyedik játszmát Wawrinka újabb brékkel kezdte – sorozatban harmadszor vette el Federer szervagémjét –, ám honfitársa a következő játékban azonnal egyenlített. Ezek után viszont Federeren elkezdtek mutatkozni a fáradtság jelei, s bár a következő három adogatójátékát könnyedén hozta, 4:4-nél Wawrinka kihasználta a harmadik bréklabdáját, majd semmire hozta a sajátját (4:6).

A döntő játszmában Federer már nemcsak Wawrinkával, hanem önmagával is küzdött, hiszen szinte teljesen elkészült az erejével. Ütéseinek nem volt éle, és egyre több hiba csúszott a játékába. A fontos pillanatokban a helyén volt az esze (és a szíve), 2:1-nél és 3:2-nél is bréklabdát hárított, majd Wawrinka szívességet tett neki azzal, hogy egy kettős hibával elveszítette a szervagémjét (4:2).

Ez óriási lökést adott Federernek, aki az utolsó két adogatójátékát simán megnyerte, és 3 óra 4 perces csatában bejutott a döntőbe.

Federer ellenfele a Rafael Nadal (spanyol, 9.)–Grigor Dimitrov (bolgár, 15.) párharc győztese lesz.

Eredmények, elődöntők:

Nők: V. Williams (amerikai, 13.)–Vandeweghe (amerikai) 6:7 (3), 6:2, 6:3; S. Williams (amerikai, 2.)–Lucsics-Baroni (horvát) 6:2, 6:1.Férfiak: Federer (svájci, 17.)–Wawrinka (svájci, 4.) 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3.

Piros Zsombor elődöntős a junioroknál

Piros Zsombor bejutott az elődöntőbe a juniorok versenyében a melbourne-i ausztrál nyílt teniszbajnokságon.

A 15. helyen kiemelt magyar játékos csütörtökön simán verte a francia Matteo Martineau-t. A 17 éves Piros a négy között egy másik franciával, az ötödikként rangsorolt Corentin Moutet-val találkozik majd.

Eredmény, junior fiúk, negyeddöntő: Piros (15.)–Martineau (francia) 6:1, 6:2.